543 217 904 mobil 721 009 404 ocnibrno@seznam.cz

KONTAKT


Mendlovo nám. 1a
603 00 Brno

543 217 904

 721 009 404


ocnibrno@seznam.cz

Plastická operace očních víček

V rámci služeb naší oční ordinace nabízíme pacientům plastickou operaci očních víček atestovanými doktory, kteří mají s podobnými zákroky bohaté zkušenosti. Níže se dozvíte podrobné informace o postupu této operace.

 

Plastická operace očních víček (Blepharoplastika)

Před operací:

Jedná se o kosmetickou úpravu horního či dolního očního víčka. Odstraní se při ní kožní nadbytek a event. Tukové váčky (prolapsy) pod kůží. Operací se především upraví příčiny staršího a unavenějšího vzhledu.

Tato operace může zlepšit váš vzhled i rozšířit zorné pole. Ale neslibujte si, že vás po ní okolí bude vnímat jako mladší. Proto je důležité si uvědomit a promyslet, co od zákroku očekáváte.

Na horním víčku je řez veden tak, aby byl skryt v kožním záhybu víčka. Na dolním je umístěn těsně pod řasami, jen v zevním koutku se mírně stáčí zevně a dolů.

Důležitý je úvodní pohovor s lékařem.

Pokud máte jakékoliv dotazy, je vhodné je před operací zkonzultovat. Je třeba minimálně na 3 dny před zákrokem vynechat léky jako Acylpyrin, Warfarin, Anopyrin, Brufen atd. Mohou způsobit zvýšené krvácení.

Předpokladem k provedení plastiky je dobrý zdravotní stav.
Je nutné upozornit na možné alergické reakce či jakékoliv zdravotní problémy!

 

 

Operace:

Operace očních víček se běžně provádí v místním znecitlivění, po zákroku pacient odchází domů.
Je možné požádat o injekci proti krvácení (Dicynone).
Doporučujeme si zajistit po zákroku odvoz domů nebo alespoň doprovod.
V den operace se pacientky nelíčí. Na plánovaný chirurgický zákrok se dostavte dobře nasnídaní, bez žvýkačky a v oděvu prodyšného materiálu.

 

 

Po operaci:

Před odchodem domů budete podrobně poučeni o vhodné péči a vybaveni materiálem na první pooperační hodiny. Jizvy budou překryty malou náplastí a drobnými polštářky. Doporučujeme použít při odchodu tmavé brýle.
Doma si připravte kostky ledu, mraženou „zeleninu“ na přikládání studených obkladů, proti bolesti používat Paralen, Algifen, …
Po zákroku je důležité spát s hlavou ve zvýšené poloze, omezit minimálně na týden fyzickou aktivitu. Těsně po operaci budou víčka více či méně otékat, mohou se vyskytnout modřinky. Existují přípravky, které pomáhají otoky zmírnit a tím se urychluje rekonvalescence (Wobenzym, Flogenzym, homeopatika…) Oči mohou být citlivější na světlo, více slzet. Doporučujeme nosit sluneční brýle.
Většina lidí je schopná během několika dnů vykonávat běžné činnosti.Stehy se odstraňují do týdne. Při důkladném ledování a obkladování budou nejvýraznější otoky postupně mizet. Pracující pacienti se brzy vrací zpět do zaměstnanání.

V průběhu prvních týdnů po operaci mohou být jizvičky více zřetelné, narůžovělé, ale postupem času se ztrácí.

Pokud se rozhodnete pro operaci horních víček, uvědomte si, že jsou možné i různé komplikace jako

  • Hyperpigmentace (zvýšená pigmentace) operované oblasti
  • Mília (drobné bělavé útvarky) v jizvě
  • Infekce
  • Výrazné jizvy
  • Asymetrie oční štěrbiny (nemusí souviset s operací, pokud tato asymetrie byla již před ní)
  • Lagoftalmus, ektropium, okulokardiální reflex, ptosa, velmi vzácně i slepota…

Zdravotní pojišťovny nehradí kosmetické operace.
Ve výjimečných případech – omezení zorného pole, které je prokázáno perimetricky – je možné požádat pojišťovnu o úhradu výkonu.

Průběh hojení po operaci očních víček